Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej ponownie wysławił dobre imię naszej Alma Mater zdobywając najwyższe laury podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Chórów w Bielsku-Białej "Gaude Cantem" im. Kazimierza Fobera pod patronatem artystycznym Piotra Beczały.

Nasz Chór otrzymał 5 pucharów oraz złote dyplomy i wyróżnienia:
1. Grand Prix Festiwalu
2. Nagrodę im. Kazimierza Fobera dla najlepszego chóru polskiego
3. Złoty Dyplom w kategorii chórów akademickich
4. Złoty Dyplom w kategorii chórów kameralnych
5. Nagrodę Specjalną dla najlepszego dyrygenta Festiwalu
6. Nagrodę Specjalną za najciekawszą interpretację utworu o charakterze sakralnym
7. Nagrodę Specjalną za najciekawszą interpretację utworu kompozytora współczesnego

Występ Chóru

Już po raz siódmy Bielsko-Biała jest w drugiej połowie października gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Chórów "Gaude Cantem". Impreza ma jednak bogatszą tradycję, bo wywodzi się z zorganizowanego po raz pierwszy w 1996 roku Święta Pieśni "Gaude Cantem". Niezmienna pozostawała przede wszystkim nazwa "Gaude Cantem", wyrażająca radość ze wspólnego śpiewania. Świadectwem pamięci o tamtych pierwszych latach, a równocześnie wyrazem szacunku dla Kazimierza Fobera, nieżyjącego już współtwórcy przeglądu jest nadanie imprezie jego imienia.

Występ Chóru

Z roku na rok poszerza się skala koncertu – obecnie główną częścią imprez jest konkurs międzynarodowy. Powiększa się również grono zagranicznych uczestników - do tej pory występowały już chóry z Czech, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Węgier, Włoch, Rosji, Macedonii i Słowenii.

Nad całością już trzeci raz z rzędu artystyczny patronat sprawuje wybitny polski kompozytor Wojciech Kilar, wspomagany w tej roli przez Piotra Beczałę, znakomitego tenora, śpiewaka Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Wręczanie nagród

Konkurs ma określone zasady - uczestniczyć w nim mogą wyłącznie amatorskie zespoły chóralne, które muszą zaprezentować co najmniej trzy utwory a cappella stylistycznie zróżnicowane. Poza przeglądem konkursowym wszystkie zespoły biorą udział w koncertach, które odbywają się w Bielsku-Białej oraz w innych miastach powiatu bielskiego. W tym roku Festiwal odbywał się w dniach 21-23 października 2011. Przesłuchania konkursowe miały miejsce w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej.

Przesłuchanie Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej odbyło się 22 października. Tego samego dnia zespół dał koncert w kościele pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Godziszce.

Grad nagród
"Tak wspaniałe wyróżnienie jakie nas spotkało na konkursie to ogromne zaskoczenie dla naszej Politechnicznej społeczności chóralnej. Ale dzięki temu wiem, że trud, który włożyliśmy w ostatnich tygodniach opłacił się. Mamy energię do dalszej pracy i realizacji największych planów."

– mówi Jarosław Suchocki – Prezes AChPG.

Rok 45-lecia istnienia Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej przepełniony jest dla zespołu dobrymi emocjami. Gratulujemy sukcesów i życzymy dalszej owocnej pracy.