Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją dra hab. Mariusza Mroza jako jedyny zespół z Polski dwukrotnie stanął na podium konkursu Rimini International Choral Competition 2017 we Włoszech. Reprezentanci PG zajęli 2. miejsce w kategorii chórów mieszanych oraz 3. miejsce w kategorii muzyki sakralnej, otrzymując Złote Dyplomy w obu kategoriach.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasza praca została doceniona nie tylko przez jury konkursu, ale i przez publiczność. Zasłuchane twarze, wyrazy podziwu i zaskoczenia, uśmiechy i owacje to najlepsze, co mogliśmy w zamian otrzymać – mówi jedna z chórzystek.

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej w Rimini

W konkursie odbywającym się w dniach 21–24 września uczestniczyło 17 zespołów z całego świata, m.in. z Gwatemali, Indonezji, Szwecji, Estonii, Portugalii, Hiszpanii, Słowenii, Litwy i Łotwy. Akademicki Chór PG wystąpił podczas trzech koncertów pozakonkursowych i trzech przesłuchań konkursowych, jak również wraz z innymi chórami stworzył oprawę muzyczną mszy świętej w Rimini, wykonując w sumie 25 utworów. Poza konkursem chór miał okazję występować w Teatrze Novelli w Rimini (Włochy), gmachu Politechniki w Graz (Austria) oraz Klasztorze Karmelitów Bosych w Oberaudorfie (Niemcy).

Nagrania z przesłuchań konkursowych można odtworzyć tutaj (kategoria chórów mieszanych) i tutaj (kategoria muzyki sakralnej).