W dniach 25 kwietnia – 3 maja 2011 roku Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej odbył tournée do Szwajcarii i Francji. W Szwajcarii Chór uczestniczył w 47. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym – Montreux Choral Festival w Montreux-Vevey.


27 kwietnia w Teatrze Vevey odbyło się przesłuchanie konkursowe naszego zespołu. Chór wykonał następujące utwory: "Preludio et Toccata" R. Twardowskiego, "Virga Jesse" A. Brucknera, "Confitemini Domino" U. Sisaska, "Lacrymosa" C. Alvareza, "Na glinianym wazoniku" S. Wiechowicza oraz "Marsz" J. Świdra. Zespół został przygotowany przez dyrygenta chóru dra Mariusza Mroza, który pracuje z politechnicznym chórem już od ponad 20 lat.

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej ponownie rozsławił dobre imię naszej Almae Matris, zdobywając wysokie miejsce w konkursie.

Międzynarodowe jury oceniło występ chóru na notę très bien tj. bardzo dobrą! Nasz zespół zajął najwyższe miejsce spośród chórów polskich, czwarte miejsce wśród chórów mieszanych, oraz szóste miejsce w ogólnej klasyfikacji. Grand Prix festiwalu zdobył chór z Filipin.


W konkursie brały udział zakwalifikowane zespoły najwyższej klasy z całego świata, m.in. z Filipin, Izraela, Rosji, Litwy, Czech, Słowenii - w sumie 19 chórów.

Konkurencja była ogromna, mimo wszystko chór uczelni technicznej przy wielu zespołach zawodowych wypadł bardzo dobrze i osiągnął swój cel
– podkreśla Mariusz Mróz, dyrygent AChPG.

W czasie wyjazdu Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej wykonał kilka koncertów i zobaczył piękne miejsca. Widok na riwierę Montreux oraz na przepiękne góry po drugiej stronie Jeziora Genewskiego zapierał dech w piersiach. 28 kwietnia zespół zwiedził Vevey – miasto Charliego Chaplina – oraz piękny, XIII-wieczny Zamek Chillon, gdzie chór wykonał krótki koncert a cappella. Śpiew w tak szczególnym miejscu był wyjątkowym przeżyciem. Następnego dnia chór wyjechał do Lozanny - miasta położonego na trzech wzgórzach, zwieńczonego wielką katedrą. Po całym dniu zwiedzania zespół wykonał godzinny koncert razem z carillonistą Danielem Thomasem w starym opactwie Abbaye de Montheron. 30 kwietnia chór zwiedził Montreux z urokliwym Starym Miastem oraz pomnikiem Freddiego Mercurego. Wieczorem tego dnia odbyła się gala finałowa konkursu w Teatrze Vevey. Emocje podczas wyczytywania wyników sięgały sufitu, a radość z uzyskanej noty była ogromna. 1 maja zespół wyruszył w drogę powrotną, zatrzymując się w Strasburgu we Francji. Po zwiedzeniu tego pięknego miasta, obejrzeniu największej katedry Notre Dame we Francji oraz po obejrzeniu Parlamentu Europejskiego, chór oprawił muzycznie Mszę Świętą w polskiej parafii Matki Bożej z Lourdes, po czym wykonał krótki koncert muzyki sakralnej. W podróży zespół nocował w Norymberdze oraz w Ludwigsburgu w Niemczech, co również stało się okazją do zwiedzania.

Nasze osiągnięcia dodają nam sił do organizowania kolejnych koncertów oraz brania udziału w następnych konkursach i festiwalach – zarówno polskich jak i międzynarodowych. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjazdu.

Informacje o festiwalu można przeczytać na stronie www.choralfestival.ch
Informacje o wynikach: MCF2011 Palmares