Oratorium Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego usłyszą goście koncertu z okazji 110-lecia Politechniki Gdańskiej. To wyjątkowe muzyczne spotkanie odbędzie się 6 października o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina (ul. Ołowianka 1, Gdańsk). Wstęp – za okazaniem zaproszenia rektora PG.

– Quo vadis jest utworem z wielu powodów godnym jubileuszu. To bardzo potężne, wręcz monumentalne oratorium wymagające zaangażowania dużej orkiestry, chórów oraz solistów. Trwa aż 1,5 godziny. Z tych powodów dzieło to wykonywane jest niezwykle rzadko – mówi dr Mariusz Mróz, dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej, który poprowadzi koncert jubileuszowy.

„Quo Vadis” wykonają: orkiestra symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, chóry Politechnik: Gdańskiej i Poznańskiej oraz soliści: Anna Maria Fabrello (sopran), Grzegorz Piotr Kołodziej (baryton) oraz Adam Palka (bas).

– Celowo zaprosiłem chór Politechniki Poznańskiej do zaśpiewania wspólnego koncertu. Po pierwsze jest to chór politechniczny, a po drugie Feliks Nowowiejski był bardzo mocno związany z Poznaniem. Do tej pory jego wnuk Jan, mieszka w Poznaniu – wyjaśnia dr Mróz.

– Ten utwór będzie robił wrażenie – zapowiada dyrygent. – Część słuchaczy znajdzie w nim potęgę, dynamikę, mocne uderzenie, inni zauważą piękno kantyleny, delikatne prowadzenie fraz. To bardzo różnorodna w swym wyrazie muzyka.

Koncert odbywa się w ramach jubileuszu 110-lecia PG.

Zaproszenia na koncert jubileuszowy Politechniki Gdańskiej zostały już wysłane. Aktualnie trwa zbieranie potwierdzeń i tworzenie listy rezerwowej. Każdy pracownik PG, który chciałby – wraz z osobą towarzyszącą – wziąć udział w koncercie ma jeszcze szansę na otrzymanie zaproszenia z listy rezerwowej.