Celem tegorocznego wyjazdu zagranicznego Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej był udział w 53 Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym „Seghizzi”, który odbył się w miejscowości Gorizia na pograniczu Włoch i Słowenii. Konkurs ten posiada długoletnią tradycję i cieszy się bardzo wysokim poziomem artystycznym. Jako ciekawostkę należy dodać iż, Nasz zespół był już kiedyś uczestnikiem tego festiwalu - w roku 1983!

Miasto Gorizia leży na pograniczu dwóch państw – Włoch i Słowenii. Przesłuchania konkursowe odbywały się w części włoskiej miasta natomiast zakwaterowani byliśmy po stronie słoweńskiej. Sprawiało to, że codziennie co najmniej dwa razy przekraczaliśmy granicę, pieszo lub autokarem.

Gorizia

Pierwszy etap przesłuchań (półfinał) odbył się w piątek i sobotę 18, 19 lipca. Nasz zespół startował w trzech kategoriach: muzyka XX wieku (kategoria 1d), muzyka XIX wieku (kategoria 1c) oraz folklor (kategoria 2a). W piątek wieczorem zaśpiewaliśmy w dwóch pierwszych kategoriach, natomiast następnego dnia, w sobotę rano w kategorii ludowej. Największe nadzieje pokładaliśmy w naszej pierwszej prezentacji, tzn. w muzyce współczesnej. Ku naszej ogromnej radości nadzieje potwierdziły się i zakwalifikowaliśmy się do następnego etapu. Finałowe przesłuchanie dało nam złoty medal w tej kategorii!.

Gorizia

Cały festiwal wygrał chór "Girl's Choir Ellerhein" z Tallina, który zachwycił pięknym brzmieniem oraz oryginalnymi choreografiami. W ścisłej czołówce znalazły się też świetny chór „ Coro Musicanova” z Rzymu, żeński chór "Jazz Choir Yekaterinburg" z Rosjii oraz chór "Novo Concertante Manila" z Filipin. Mimo tak wysokiego poziomu Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej znalazł się wśród 8 najlepszych chórów i miał możliwość zaśpiewania krótkiego koncertu na gali finałowej.

Osiągnięcia Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej na 53 Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym Sheghizzi w Gorizii to:
- złoty medal w finale w kategorii muzyki współczesnej
- srebrne medale w półfinale w kategoriach muzyki współczesnej (XX w.) i romantycznej (XIX w.)
- brązowy medal w kategorii folklor
- 6 miejsce w uogólnionej kategorii „1” (muzyka sakralna) - wyróżnienie "Mirko Spacapana".

Gorizia Gorizia Gorizia

Po intensywnym czasie przesłuchań konkursowych przyszedł czas na równie intensywny czas odpoczywania i koncertowania. W poniedziałek 21 lipca, po całodziennym zwiedzaniu Wenecji daliśmy długi koncert w pięknej katedrze Świętej Trójcy w Mortegliano we Włoszech. Występ został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność a miejscowy chór po koncercie hojnie nas ugościł. W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się w klasztorze Karmelitów Bosych w Oberaudorfie w Niemczech. Również tu spotkaliśmy się się z ogromną życzliwością. Po koncercie mieliśmy okazję zwiedzić niesamowitą bibliotekę klasztorną, której kilkusetletnie zbiory mogliśmy wziąć do ręki i obejrzeć.

Oprócz oficjalnych koncertów, przyjętym zwyczajem daliśmy również kilka spontanicznych występów, m.in. w Wenecji. Podczas krótkiego koncertu zgromadziliśmy wokół siebie pokaźną grupę turystów, z których prawie połowa oglądała nas ze smartfonami i tabletami w ręku! Za to w Gorizii podczas wieczornej imprezy integracyjnej odbyliśmy prawdziwą bitwę na głosy z włoskim chórem męskim "Coro CeT".

Nasz niespełna tygodniowy pobyt we Włoszech zakończył się sukcesem i na długo pozostanie w Naszej pamięci. Należy dodać iż duża część składu wyjazdowego zespołu to osoby które zaczęły przygodę z chóralnym śpiewaniem dopiero 9 miesięcy temu! Pokazuje to jak wiele da się osiągnąć ciężką pracą na wielogodzinnych próbach i optymistycznie nastraja na przyszłość.

Chcieliśmy serdecznie podziękować Jego Magnificencji Rektorowi Politechniki Gdańskiej, panu Henrykowi Krawczykowi za pomoc w dofinansowaniu wyjazdu co umożliwiło nam przeżywanie tych wspaniałych chwil!

Opracowanie: Anna Wilde (ARCH, zarząd AChPG)